CHP’nin servis plakalarına tahdit teklifi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi  
Kaftancıoğlu: İstanbul’u aldığımızda en geç 6 ay içinde servis araçlarına plaka tahdidi yapılacak
12.12.2018
5156
Yazı Boyutu: A- A+

İBB Meclisi’nde CHP’li meclis üyelerinin binlerce servis şoförünü ilgilendiren araç plakalarına tahdit getirilmesi teklifi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi. Plaka tahdidinin servisçiler için hayat sigortası olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu “İstanbul’da en az 100 bin aile bu işten ekmek yiyor ve hakkını istiyor. İstanbul’u aldığımızda en geç 6 ay içinde servis araçlarına plaka tahdidi yapılacak. Söz veriyorum” dedi.

İstanbul’da servis taşımacıları esnafının plaka tahdidi için verdiği mücadele sürüyor. Taleplerini daha önce defalarca kez İBB ve iktidar partisi yetkilileriyle paylaşan servisçiler, kendilerine verilen tahdit sözünün tutulmamasına tepkili. Servis taşımacıları esnafının sesini İBB Meclisi’ne taşıyan CHP’li meclis üyelerinin plaka tahdidinin hayata geçirilmesine ilişkin dün İBB Meclis Başkanlığı’na verdiği teklif de AKP’lilerin oylarıyla reddedildi. CHP’li meclis üyelerinin “35 ilde uygulanan plaka tahdidi neden İstanbul’da uygulanmıyor?” sorusuna da İBB AKP Meclis Grubu’ndan yanıt verilmedi.

Geçtiğimiz aylarda servis taşımacıları esnafının plaka tahdidi için gerçekleştirdiği eylemlere de destek veren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, “Servis esnafı arkadaşlarımızın paylaştığı verilere göre binlerce araç çürümeye terk edilmiş durumda. Plaka tahdidi getirilmediği için İstanbul’da en az 100 bin aile mağdur. Esnaf var olan hakkını istiyor. 1986’daki Bakanlar Kurulu kararıyla bu hak esnafa verilmiş zaten. Bu karar da aynen şu yazıyor: ‘Servis plakalarının sayısı tespit edilecek.’ (sınırlandırılacak) Plaka tahdidi servisçiler için bir hayat sigortası, bir güvence demek. Eğer servis plakalarını sınırlandırmazsanız işin ehli olmayanlar ortaya çıkar; gerçek emekçilerin hakkı heba olur.

Servisleri kullanan binlerce İstanbullunun can güvenliği için de bu gerekiyor. Korsan taşımacılığın önüne geçmek için bu işi uzun yıllardır yapan servisçiler haklarını bir an önce almalı. Ayrıca plaka tahdidi yapılırsa şoförlerin de hakkı korunur. Hiç kimse sigortasız şoför çalıştıramaz, buna cüret edemez.

En az 35 ilde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da olmaması kabul edilebilir gibi değil. İBB’yi yönetenler, Bakanları Kurulu’nun 1986’da aldığı bu kararı derhal hayata geçirmelidir. Bugüne kadar defalarca servisçilere sözler verdiler ama hiçbirini yerine getirmediler. İstanbul’u aldığımızda en geç 6 ay içinde servis araçlarına plaka tahdidi yapılacak. Bugüne kadar servisçilere destek değil köstek olan bu anlayışa 31 Mart’ta en güzel cevabı yine servis esnafı verecek” dedi.