İl Başkanı Kaftancıoğlu Kahvehane Esnafı ile Bir Araya Geldi  
CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Fikirtepe’yi ziyaret ederek salgın sürecinde ciddi oranda maddi kayıp yaşayan kahvehane esnafının ve yıllardır kenstsel dönüşüm sorunuyla karşı karşıya kalan Fikirtepe halkının sorunlarını dinledi. Kaftancıoğlu’na ziyaretler esnasında CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da eşlik etti.
21.07.2020
1476
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Fikirtepe’yi ziyaret ederek salgın sürecinde ciddi oranda maddi kayıp yaşayan kahvehane esnafının ve yıllardır kenstsel dönüşüm sorunuyla karşı karşıya kalan Fikirtepe halkının sorunlarını dinledi. Kaftancıoğlu’na ziyaretler esnasında CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da eşlik etti.

 

Devlet, Vatandaşı Mağdur Etmekle Değil; Mağduriyeti Gidermekle Yükümlüdür

Ziyaretler sırasında konuşan İl Başkanı Kaftancıoğlu, kıraathane esnafının maruz kaldığı sorunları yakından takip ettiklerini belirterek ‘’Yaşadığınız bütün zorlukların farkında ve CHP olarak her zaman sizlerin yanındayız. Sizler; kafe, restoran ve AVM’lerde her türlü etkinliğe izin verilirken kahvehanelerde neden oyun yasağı olduğunu sormakta sonuna kadar haklısınız. Devlet, keyfiyetle yönetilemez. Kişi hangi partili olursa olsun, vatandaşın sorununu çözmek devletin en önemli görevidir. Olaya bu yönüyle baktığımızda adalet noktasının ne kadar da köreldiğini görmekteyiz. Devlet, vatandaşı mağdur etmekle değil; mağduriyeti gidermekle yükümlüdür. Bu konuda hem ben, hem ilçe başkanımız, hem de belediye başkanımız konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Özellikle pandemi sürecinde güçlü bir dayanışma ağı kuruldu ve bu şekilde zorluklarla daha kolay başa çıkıldı. Dayanışmanın yanı sıra örgütlü mücadele ile kahvehane esnafının sesini duyurarak haklı kazanımlar elde edebileceğini biliyorum. Bizler de CHP olarak konunun takipçisi olacak ve bu konuyu meclis gündemine taşıyacağız’’ şeklinde konuştu.

 

Açmadığımız Dükkanlarımıza Gelen Faturaları Ödemek Zorunda Kaldık

Konuyla ilgili olarak pandemi sürecinde büyük zorluklarla karşı karşıya kaldıklarının altına çizen kahvehane esnafı ise ‘’Pandemi süreci ve sonrasında pek çok kahveci arkadaşımız işçi çıkartmak veya kepenk kapatmak zorunda kaldı. Kiralarımızı ödeyemez hale geldik. Açmadığımız dükkanlarımıza gelen faturaları ödemek zorunda kaldık. İnsanlar kıraathaneye oyun oynamak ve kafa dağıtmak için geliyorlar. Oyunlar yasaklandığından beri yol paramızı nasıl ödeyeceğimizi düşünür olduk. Düğün salonları, kafeler, restoranlar ve AVM’ler açıkken biz neden oyun oynatamıyoruz? Bu durum açık durumda olan restoranların yemek pişirmesine izin vermemeye benziyor. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Bütün sorunlarımız bir kişinin ağzından çıkacak iki kelime ile çözülecekken bizler görmezden geliniyoruz. Bizler, sesimizi duyurma mücadelesinde sizlerden de destek bekliyoruz’’ diyerek konuştu.

 

Kendi Mahallemizde Güven İçinde Yaşayamıyoruz

Ziyaretler sırasında konuşulan bir başka konu  Fikirtepe’de yıllardır bitmek bilmeyen kentsel dönüşüm süreciydi. Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ve bu sebeple uzun zamandır mağduriyet yaşadıklarını belirten Fikirtepeliler, ‘’Yıllardır kentsel dönüşüm sorunuyla karşı karşıyayız. Kimi ev yıkıldı, kimi inşaat yarım kaldı, kimi inşaat ise hiç başlamadı. Kentsel dönüşüm öncesi en azından bir evimiz varken şimdi çoğumuz kiraya çıkmak zorunda kaldık. Kendi mahallemizde güven içinde yaşayamıyoruz’’ dedi.  Fikirtepe’de devam eden kentsel dönüşüm süreciyle ilgili olarak Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise ‘’Bu konu yıllardır tartışılan ve bizim de göreve geldiğimizden beri yoğun bir şekilde mücadelesini verdiğimiz bir konudur. Fikirtepe halkının mağduriyetini gidermek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştük. Bu konunun çözülmesi ve Fikirtepenin hak ettiği değere kavuşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’ şeklinde konuştu.