KEMERBURGAZ KENT ORMANI HALKIN KULLANIMINA AÇILDI  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz Kent Ormanı’nı halkın kullanımına açtı. Açılışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile çok sayıda milletvekili ve vatandaş katıldı. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Eski Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Nurettin Sözen de açılışa katılan isimler arasında yer aldı. 5 milyon 526 bin metre karelik alanı kapsayan ve yeşille barışık, doğayı seven nesiller yetiştirmek adına önemli bir konuma sahip olan Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılışında konuşan İmamoğlu, İstanbul’da yeşil alanların sayısını arttırıp İstanbul’u yeşil bir şehir yapacaklarını belirterek "Ben bu şehrin her yerini yeşille donatmış bir belediye başkanı olmak istiyorum. Elbette bu memleketin deprem, ulaşım gibi bir çok sorunu var ancak insanların hayatlarından keyif alabilmeleri icin yeşil alanların ve sosyal alanların sayısını arttırmalıyız" dedi.
28.10.2019
1020
Yazı Boyutu: A- A+
KEMERBURGAZ KENT ORMANI HALKIN KULLANIMINA AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz  Kent Ormanı’nı halkın kullanımına açtı. Açılışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile çok sayıda milletvekili ve vatandaş katıldı. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Eski Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Nurettin Sözen de açılışa katılan isimler arasında yer aldı. 5 milyon 526 bin metre karelik alanı kapsayan ve yeşille barışık, doğayı seven nesiller yetiştirmek adına önemli bir konuma sahip olan Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılışında konuşan İmamoğlu, İstanbul’da yeşil alanların sayısını arttırıp İstanbul’u yeşil bir şehir yapacaklarını belirterek "Ben bu şehrin her yerini yeşille donatmış bir belediye başkanı olmak istiyorum. Elbette bu memleketin deprem, ulaşım gibi bir çok sorunu var ancak insanların hayatlarından keyif alabilmeleri icin yeşil alanların ve sosyal alanların sayısını arttırmalıyız" dedi. 

NE YAZIK Kİ KENTLERİMİZ BETONLA ANILAN KENTLER

İstanbul’daki beton binaların sayısının ve insan nüfusunun arttığını belirten İmamoğlu "Ne yazık ki kentlerimiz betonla anılan kentler. Bu kentlerde nefes alacak alanları arttırmalıyız. Seçim döneminde 15 yaşam vadisini İstanbullu hemşehrilerimiz kazandıracağımızı söylemiştik. Bu konudaki çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor" dedi.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın yapım aşamasından da bahseden İmamoğlu "Burası 6 yıl önce 
Orman Bakanlığı’ndan tahsis edilen devasa bir orman alanı. Ne yazık ki tamamlanamıyordu. Bizim amacımız ise 1 milyon 600 bin metre kareden oluşan birinci parseli 29 ekime yetiştirmekti. 2 aylık yoğun bir çalışma temposu sonucunda organizasyondaki eksiklikleri gidererek bu amacımıza ulaştık ve İstanbulluları Avrupa standartlarında bir doğal alana kavuşturduk; bir sonraki 29 Ekim’de de tamamını açacağız" dedi.

İKİ YILDIR NEDEN AÇILMADIĞINI SORGULUYORUZ 

İmamoğlu’ndan sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise halka hizmetin önemini vurgulayarak "Bu ülkenin insanına hizmet edenleri takdir etmek benim görevimdir. İnsana hizmet etmek hakka hizmet etmektir. İstanbul’un sorunlarını bilen, insanını tanıyan ve bu doğrultuda çalışmalar yürüten sayın belediye başkanımızı yürekten kutluyorum." dedi.

KEMAL KILICDAROĞLU: BETONLA YÜZ YÜZEYİZ

İnsanların şehir içinde nefes alabilecekleri alanların sayısının artması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu "Betonla yüz yüzeyiz. Çocuk alanları az. Hayatlar dört duvar arasına sıkıştı. Burada belediye başkanına düşen görev insanları yeşille tanıştırmaktır. Bizim yürümeye, koşmaya ihtiyacımız var. Bu amaçla çalışmalar yürüten sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. İstanbul’u, İstanbulluların hak ettiği şekilde ayağa kaldırmak hepimizin borcudur" dedi. 

Açılışta aynı zamanda birincisi düzenlenen Kemerburgaz Kent Ormanı Gazi Koşusu’nda dereceye giren sporcular için madalya töreni düzenlendi. Dereceye giren sporculara madalyaları İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takdim edildi.