OĞUZ KAAN SALICI, HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ SATIN ALIMLARINI SORDU  
12.10.2017
2273
Yazı Boyutu: A- A+
OĞUZ KAAN SALICI, HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ SATIN ALIMLARINI SORDU

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İç Tüzüğü’nün 96.maddeleri uyarınca Milli Savunma Bakanı Nurettin CANİKLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

Oğuz Kaan SALICI
İstanbul MİLLETVEKİLİ

Türkiye ve Rusya arasında “S 400 hava ve füze savunma sistemi”nin ülkemizce satın alınmasını konu edinen anlaşmanın imzalandığı ve söz konusu anlaşma bedelinin bir kısmının ülkemiz tarafından Rusya’ya kaparo olarak verildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna aktarılmıştı. Ülkemiz tarafından Rusya’ya, anılı sistemin ülkemize kurulmasını konu edinen sözleşme için ön ödeme yapıldığı ve bu miktarın 100 milyon dolardan fazla olduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliği’nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin tarafından da teyit edildi.
Her ne kadar ülkemiz ile Rusya arasında S-400 hava ve füze savunma sisteminin kurulmasına ilişkin sözleşme imzalanmış ve bu sözleşmenin ön ödemesi gerçekleştirilmiş olsa da; geçen süreçte, Rusya’nın hava ve füze savunma sistemine ait elektronik kodların ve sistemin iç düzeneğine ilişkin bilgilerin ülkemiz ile paylaşılmayacağı, sistemin teknik onarım ve bakım işlemlerinin sadece Rus görevliler tarafından yapılacağı, ülkemiz görevlilerince bu sistemlerin içinin açılamayacağı, bir cismin hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rusya tarafından kurulacağı belirtilmiş ve ülkemizin S-400 sisteminin iç mekanizmalarını görme talebi ile anılı radar sistemine ilişkin şifrelerin ve radarın kontrolünün tarafımıza bırakılmasına yönelik taleplerin reddedildiği Rus basını tarafından duyurulmuştu.

Bunun yanı sıra partimiz milletvekili ve genel başkan yardımcısı Öztürk YILMAZ ile partimiz ABD temsilcisi Yurter ÖZCAN’ın ABD’de yaptıkları görüşmelerde, ülkemizin ABD menşeili patriot füzelerinin satın alınması için bundan 2-3 hafta kadar önce ABD’li yetkililer ile görüşüldüğü öğrenilmiştir.

Bu bağlamda;
1. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Rusya ile S-400 füze savunma sisteminin ülkemizce satın alınmasını konu edinen anlaşmanın imzalandığı, söz konusu anlaşma bedelinin bir kısmının Rusya’ya kaparo olarak verildiği açıklanmasına rağmen, ülkemizin füze savunma sistemleri hakkında aynı zamanda ABD ile patriot, Fransa-İtalya ile başka bir hava savunma sistemi konusunda görüşmesinin nedeni nedir?

2. Hükümetin hava ve füze savunma sistemleri konusunda NATO üyesi ülkeler ile görüşme halinde olmasının nedeni, ABD’nin ülkemiz ile Rusya arasındaki S-400 füze savunma sistemine yönelik pazarlıklardan rahatsızlık duyulduğunu içeren açıklamaları mıdır?

3. ABD, Fransa-İtalya’yla yapılan görüşmelerde; kurulması planlanan füze sistemlerin içerikleri teknoloji paylaşımı ve ortak üretim konularını içermekte midir?

4. ABD, Fransa-İtalya’dan satın alınacak sistemler, teknoloji transferini ve ortak üretimi içermiyorsa bu ülke füze sistemlerini S-400 füze sisteminden cazip hale getiren nedir?

5. Diğer ülkelere ait füze sistemlerinin kurulma maliyetleri ne kadardır?

6. Hükümet tarafından açıklanan orta vadeli programın ardından TBMM’ye gönderilen ve vergi artışlarını konu edinen torba yasanın kamuoyunca tepki görmesinin ardından Maliye Bakanı Naci AĞBAL, vergi düzenlemelerinin savunma sanayii için yapıldığını belirtmişti. Ülkemiz tarafından S-400 füze savunma sisteminin kurulması için Rusya’ya 100 milyon doların üzerinde kaparo verildiği, Rusya ile yapılan anlaşmadan dönülmesi halinde Rusya’ya ödenen kaparonun tarafımıza iade edilmeyeceği de dikkate alındığında, bu durum vatandaşa nasıl açıklanacaktır?