SİBEL ÖZDEMİR: YÜZDE 50 ARTI 1 YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI KORKU İTTİFAKI  
12.03.2018
2183
Yazı Boyutu: A- A+
SİBEL ÖZDEMİR: YÜZDE 50 ARTI 1 YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI KORKU İTTİFAKI

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşmelerine başlanacak olan ‘ittifak yasaları’ üzerine konuştu.

Milletvekili Özdemir, konuşmasında, “AKP’nin yüzde 50+1 ve MHP’nin yüzde 10 seçim barajı endişesi, korkusu, telaşı ve acelesiyle hazırladığı yasa teklifi görüşmelerine Genel Kurulun normalde çalışma günü dışı olan bugün başlayacağız. Mevcut ittifakı kayıran, iki siyasi partinin ve hatta iki kişinin bekası için hazırlanan yasal düzenlemelerle, yani yüzde 50+1 ve yüzde 10 seçim barajı korku ittifakı ile karşı karşıyayız.” dedi.

YASA DIŞI MÜHÜRSÜZ OYLAR YASAL HÂLE GETİRİLİYOR


“16 Nisan referandumunu gayrimeşru kılan, yasa dışı mühürsüz oylar bu teklifle yasal hâle getiriliyor.” diyen Özdemir, “Bir parti devletine dönüştüğümüz gerçeği göz önüne alındığında sandık güvenliği sadece Hükûmetin belirleyeceği kamu görevlilerine devrediliyor.” uyarısında bulundu.

2019’DA KAZANAN TAM DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKAN MİLLETİMİZ OLACAK


“Yüksek Seçim Kurulu, kriterleri ve çerçevesi belli olmayacak şekilde sandık birleştirmelerine ve sandık taşımalarına karar verebilecek. Bu düzenleme ile seçmen iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması ve sandıktan çıkıp, sayılmasına gölge düşürecek.” olmasını da eleştiren Özdemir, “Sadece iki partinin ve iki kişinin çıkarlarını gözeten bu teklife rağmen 2019’da kazanan tam demokrasiye sahip çıkan milletimiz olacak.” dedi.